Trendy wnętrzarskie w 2020. Jakie wnętrza będą na topie w przyszłym roku?

Trendy przychodzą i przemijają – zarówno modowe, jak i te dotyczące wykończenia wnętrz i dekoracji. Jakie zmiany przyniesie nadchodzący 2020 rok? Co pozostanie modne, a co w branży wnętrzarskiej naprawdę nas zaskoczy?

Wszystko kiedyś się kończy

Prognozy mówią, że 2020 to rok, w którym po erze popularności, w cień odejdzie niezwykle modny styl industrialny. Surowe wnętrza z drewniano-ceglanymi wykończeniami lub stalowymi dodatkami przejdą do lamusa. Wciąż popularnym aspektem, widocznym także w stylu industrialnym, będzie jednak minimalizm, lecz nowym roku nabierze on nieco innego wymiaru.

Minimalizm najbardziej widoczny w stylu skandynawskim wciąż pozostanie na podium trendów wnętrzarskich, jednakże da się zauważyć – i to już od jakiegoś czasu – jego nieznaczne ocieplenie. Proste, drewniane meble i minimalistyczne dodatki łączyć się będą z elementami w stylu boho czy etnicznym, a całość tworzyć będzie oryginalny minimalistyczny, lecz ciepły obraz.

Oprócz stylu skandynawskiego, który króluje w naszych wnętrzach już od kilku lat, w nowym roku da się zauważyć także kilka nowych lub powracających nurtów. Będą to między innymi:

Styl afrykański

Oczywistym jest, że najczęściej podoba nam się to co egzotyczne i oryginalne. Temu właśnie, swą rosnącą popularność zawdzięcza styl afrykański. Królować tu będą naturalne lecz mocne kolory ziemi – brązy, róże, żółcie i czerwienie, oddające temperament i ciepło kontynentu.

Styl ten to także widoczne we wnętrzach motywy zwierzęce. Żyrafie centki czy czarno-białe wzory niczym zebra staną się – obok geometrycznych, barwnych dodatków – najbardziej charakterystycznym elementem tego kierunku. Materiały stylu afrykańskiego to przede wszystkim drewno oraz grube tkaniny o wyraźnym splocie.

Styl neo mieszczański

Styl ten to nawiązanie zarówno do klasycznych wnętrz międzywojennych jak oryginalnych, nieraz abstrakcyjnych wykończeń rodem z lat 70. Te dwa tak różne nurty mogą wydawać się niemożliwe do połączenia, jednak w ciekawy i powiedzieć można nawet, przewrotny sposób, łączą się, dając niezwykłe efekty w postaci niskich sof i foteli z metalowymi dodatkami, kolorowych mebli, aksamitnych obić i pozłacanych dodatków. Częste w stylu neo mieszczańskim są także frędzle oraz marmurowe lub szklane,lustrzane blaty. Nurt ten charakteryzować się będzie oryginalnymi różnorodnymi barwami. Kolorowe, intensywne i niebanalne wnętrza będą w nadchodzącym roku bić rekordy popularności.

Zmiany na świecie a nasze wnętrza

Trendy i nurty widoczne w wykończeniach wnętrz to nie tylko kwestia mody. Zmieniają się one także wraz ze zmieniającym się światem. Ekologia to w ostatnich latach temat niezwykle istotny, dlatego też nic dziwnego, że przenosi się ona także do naszych domów.

W nadchodzącym, nowym roku, widoczny będzie znaczny wzrost popularności ekologicznych trendów wnętrzarskich. Wynika to z coraz większej świadomości oraz szacunku dla przyrody i naszego środowiska. Ekologia we wnętrzach widoczna będzie w coraz większej popularności produktów z naturalnych materiałów, wykonanych ręcznie, bez znaczącego udziału maszyn czy wielkich przedsiębiorstw. W trendzie eko, oprócz oczywistego dbania o środowisko oraz naturalnych produktów, takich jak len, rattan, ceramika czy drewno, ważną rolę odgrywać będą także naturalne kolory. Oliwkowe zielenie, musztardowe akcenty oraz delikatne beże dopełniać będą naturalne elementy wnętrza.

Kolor roku 2020

Przy okazji ustalania nadchodzących trendów, prognostycy zapowiadają także jaki kolor królować będzie w danym roku. Kolorem roku 2020 będzie najprawdopodobniej neo mint. Wybór tej właśnie barwy nie jest przypadkowy. Jest on mocno związany z rosnącą popularnością trendu eko oraz kultu przyrody. Naturalna i delikatna barwa zieleni to podświadoma chęć powrotu do korzeni przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnych i oryginalnych elementów wykończenia wnętrz.

Pastelowy neo mint to synonim lekkości, orzeźwienia i harmonii z przyrodą. Dzięki swojej delikatności łatwo dopasowuje się do różnego rodzaju wnętrz. Jest to ciekawa, nieoczywista odmiana, po popularnych w ostatnim czasie szarościach, czerni i bieli, często używanych w stylu industrialnym czy skandynawskim. Nową miętę będzie można wykorzystać zarówno jako kolor na ścianie jak i oryginalne dodatki czy też niebanalny kolor pościeli, ozdobnych koców czy poduszek.

Neo mint zarówno w roli dominanty jak i delikatnych akcentów doskonale łączyć się będzie z innymi pastelami, takimi jak pudrowy róż czy fiolet, lub kolorami ziemi – jasnymi brązami czy odcieniami żółci i pomarańczu.

Minimalizm, ekologia i kolory

Nowo nadchodzące trendy to ciekawa odmiana dla dominujących dotychczas nurtów w wykończeniu wnętrz. Dzięki ich elastyczności, najbardziej charakterystyczne elementy można łączyć ze sobą niemal w dowolny sposób – geometryczne wzory i minimalizm, naturalne, pastelowe kolory zwieńczone dodatkami w stylu neo mieszczańskim – to tylko niektóre z możliwości, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!