Wnętrza według Pantone czyli jakie kolory królować będą zimą 2020?

Koniec roku to czas tworzenia prognoz i dyktowania nowych trendów na nadchodzący sezon. W wielu dziedzinach – modzie, designie, a także branży wnętrzarskiej – wyznaczane są nowe ścieżki, którymi najprawdopodobniej podążać będą projektanci, architekci, designerzy oraz znane marki z branży.

Jedną z marek-wyznaczników jest także Pantone Color Institute, który od roku 2000 ogłasza określoną barwę, której przyznaje tytuł “koloru roku”. Ogłoszony kolor staje się inspiracją dla twórców, marek a nawet salonów fryzjerskich czy kwiaciarni.

Czym jest marka Pantone?

Historia marki Pantone sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to rozpoczęła ona swoją działalność w Nowym Jorku, jako drukarnia. Wkrótce firma usystematyzowała oraz uprościła produkcję kolorowych tuszy i farb. Niedługo potem marka znana była już nie jako drukarnia, a jako wyznacznik w świecie barw.

Najbardziej znanym dziełem Pantone jest unikatowa skala kolorów, która obecnie stanowi wzorzec barw niemal na całym świecie.

Prognozy Pantone na sezon zima 2019/2020

Kolorem roku 2019 roku Pantone ogłosił barwę Living Coral. Jest to pastelowy, ciepły koralowo-brzoskwiniowy kolor. Wybór ten miał swoje źródła nie tylko w świecie mody, ale także w szeroko pojętej dziedzinie ekologii. Nawiązywał on bowiem do poważnego problemu, jakim jest niszczenie raf koralowych.

Co więc pod koniec roku oraz w nadchodzącym 2020? Tematyka związana z naturą oraz ekologią pozostaje wciąż na topie, w związku z tym na podium wypatrywać należy tak zwanych kolorów ziemi. Różnego rodzaju zielenie, błękity i żółcie, a także naturalne odcienie brązu najprawdopodobniej zagoszczą w naszych wnętrzach, sklepach jak i magazynach modowych oraz wnętrzarskich.

Wystrój i aranżacja wnętrz w zgodzie z naturą to świadomy i modny wybór – tak będzie także w roku rozpoczynającym lata dwudzieste XXI wieku. Kolorystyka ziemi widoczna będzie zarówno w dodatkach, jak i meblach oraz kolorach ścian.

Nie zabraknie także mocnych barw

Zimą 2019/2020 będziemy mogli ogrzać się także modnymi, intensywnymi barwami, takimi jak Biking Red i Chili Pepper. Mocne odcienie czerwieni doskonale podkreślą charakter wnętrza, współgrając z bardziej delikatnymi barwami. Ciekawym połączeniem w przestrzeni kuchennej mogą być mocne czerwienie połączone z neutralizującą i zawsze modną bielą, lub innym kolorem sezonu – elegancką Palomą.

Paloma to stylowy i delikatny odcień szarości – uniwersalny, pasujący niemal do każdego wnętrza. Wyjątkowo dobrze sprawdza się w nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych aranżacjach wnętrz, jednak równie estetycznie wpasuje się w klasyczne wnętrze.

Drewno, słońce, piasek – czas zaprosić naturę do domu

Wspomniane już wcześniej kolory ziemi zdecydowanie wieść będą prym w branży wnętrzarskiej. Wnętrza w ciepłych odcieniach brązu, pomarańczu czy żółci to jeden z najbardziej trafionych wyborów na rok 2020.

Podczas wykończenia i aranżacji wnętrz warto wziąć pod uwagę trzy kolory, zasugerowane oczywiście przez Pantone. Są to:

Sugar Almond – ciepły odcień modnego nie tylko we wnętrzach, ale także w kuchni migdału. Delikatna, szlachetna barwa jest prawdziwym synonimem piękna naturalnego drewna.

Rocky Road – to również kolor naturalnego drewna, jednak o tonie nieco ciemniejszym. Klasyczny, elegancki brąz ociepli i stylowo zwieńczy każde wnętrze.

Dark Cheddar – to wyjątkowa mieszanka ciepłych odcieni żółci i pomarańczu. Doskonała jako dominujący element ozdobny w pokoju lub kolor ściany, estetycznie ocieplający całą przestrzeń.

Powyższe kolory to doskonałą inspiracja, która doskonale prezentować się będzie zarówno na ścianach czy dodatkach jak i meblach oraz – oknach i drzwiach! Ramy okienne i drzwi zharmonizowane z drewnianymi dodatkami, zwieńczone naturalnymi kolorami ścian stworzą piękną kompozycję, która z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich odwiedzających jak i ucieszy oko domowników. Połączenie to sprawdzi się oczywiście także w lokalach użytkowych – nowoczesnych biurach, salonach fryzjerskich, czy restauracjach i pubach.

Kolor roku – co na to inni?

Kolorem roku okrzyknięta została także inna barwa – neo mint. Prognoza ta nie została wprawdzie przedstawiona przez markę Pantone, ale przez WGSN.com – profesjonalny serwis, który także zajmuje się analizą obecnych i nadchodzących trendów już od ponad 20 lat. Nie wiadomo jeszcze jak to przedstawionych rokowań ustosunkuje się Pantone; niemal pewnym jest jest jednak, że nowa mięta nie przejdzie przez branżę wnętrzarską bez echa. Delikatny, nowoczesny pastelowy odcień pomiędzy zielenią a błękitem także z pewnością będzie mieć swój udział w kształtowaniu nowych trendów w świecie aranżacji wnętrz.